Rozhovor s Adélou Nejezchlebovou

Anežka Konvičková
Napsal/a Anežka Konvičková
Rozhovor s Adélou Nejezchlebovou

Jak bylo zjištěno že máš Turnerův syndrom? Byl mamce navrhnut potrat?

Mamce byl navrhnut potrat, ale ne kvůli TS, ale báli se, že budu mít stejný problémy se srdcem jako měla moje mamka. Na to, že mám poruchu růstu přišla moje babička už když jsem byla malá a upozornila moji praktickou doktorku na to, že mám menší výšku než ostatní děti a několik let po sobě nosím stejné oblečení. Ta nejdřív řekla, že mám výšku přesně podle tabulek, ale předtím, než jsem nastoupila do první třídy tak nás poslala na vyšetření na endokrinologii do Olomouce.

Jak probíhala tvoje léčba?

Každý večer jsem si aplikovala pomocí injekce růstový hormon. Většinou do nohy. Co čtvrt roku jsem jezdil na kontroly do Olomouce, kde mě vždycky poslali na rentgen rukou. Aby zkontrolovali, jak mi rostou kosti a potom mi udělali odběry. Změřili mě a hlídali mi váhu.

Měla jsi nějaké problémy s aplikací RH pomocí injekce?

Ani ne problémy, ale když jsem si aplikovala tu injekci tak jsem se kolikrát píchla do žíly a zůstávaly mi tam takový malinkatý modřinky.

Jak dlouho a kde jsi se léčila?

Léčila jsem se v Olomouci asi 9 let. Asi od 6 let do 14-15 let

Byla jsi spokojená s koordinací doktorů?

Naprosto, já jsem měla strašně hodnou doktorku i sestřičky. A když jsem někam šla tak všichni byli obeznámeni s tím, co mi je a nikdy jsem s tímhle neměla problém.

Byla jsi kvůli TS nějak omezena?

Ne přímo omezena, ale nemohla jsem třeba chodit na nějaké atrakce v zábavních parcích, protože jsem na to neměla výšku a ani teď ji třeba na to nemám. Takže mě tam nepustili.

Zažila jsi někdy šikanu kvůli své výšce?

Na základce mě kvůli tomu šikanovali spolužáci a dělali jsi ze mě srandu a říkali někdy nepěkný věci, ale teď už vůbec ne. Jenom na té základce.

Ovlivnilo něco z daných událostí tvoji psychiku?

To rozhodně ne, na mě byli všichni vždycky hodní. Po psychické stránce jsem byla vždycky v pořádku.

Comments