Léčba

Anežka Konvičková
Napsal/a Anežka Konvičková
Léčba

Růstový hormon je protein produkovaný v hypofýze každého člověka. Vylučován je několikrát denně v krátkých intervalech, nejvíce však v noci. Zpevňuje kosti, svaly a zlepšuje funkci srdce a cirkulaci krve. Také ovlivňuje metabolismus. V dnešní době se díky biotechnologii růstový hormon vyrábí v neomezeném množství. Je to přesná chemická kopie přirozeného růstového hormonu. Růstový hormon zvyšuje růstovou rychlost a očekávanou finální výšku. Léčba probíhá aplikací pomocí injekce. Aplikace by měla probíhat večer před spaním, aby se co nejvíce napodobil přirozený rytmus produkce růstového hormonu. Léčba začíná v 5 či 6 letech dívky a končí, když dívka přestane růst cca. v 15 letech. Známe mnoho faktorů, které ovlivňuji efektivitu léčby jako je např. věk začátku léčby, délka léčby, dávka nebo váha a výška pacienta.

Asi v 70 až 80 % puberta u dívky s Turnerovým syndromem nenastane sama. Skoro 90 % dívek potřebuje léčbu ženskými hormony. Důvod nedostatečného vývoje v pubertě leží ve funkci vaječníků. Nejdůležitějším pohlavním hormonem u žen je estrogen. Je důležitý pro správnou funkci těla. Normální pubertální vývoj začíná docela malou produkcí estrogenu. Estrogen se také podílí na velikosti a tvaru dělohy. Děloha se díky hormonům přizpůsobí pro budoucí těhotenství. U dívek s TS se snažíme napodobit přirozený proces správnou dávkou hormonů, jak jen to je možné. Velká dávka estrogenu by mohla způsobit předčasné uzavření růstových zón, takže je důležité léčbu správně nakombinovat. Vzhledem k možnosti léčby růstovými a pohlavními hormony mají ženy s Turnerovým syndromem možnost vést plnohodnotný život i založit rodinu.

H.GRAVHOLT, Claus, ed. Turner-know your body: an information book on turner syndrome. Gothenburg: Novo Nordisk, 2009. ISBN 978-91-633-5278-2.

H.GRAVHOLT, Claus a Carolyn A.BONDY. Wellness for Girls and Women with Turner Syndrome. Amsterdam: Novo Nordisk, 2006. ISBN 978-0-444-52886-5.

Comments